پنجم آبان؛ آغاز هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران در مشهد

پنجم آبان؛ آغاز هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران در مشهد


تاریخ خبر : ۰۵-۰۸-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران ـ مشهد امسال از پنجم آبان ماه مصادف با 13 ماه محرم در نمایشگاه بین‌المللی آغاز به کار خواهد کرد و تا 12 آبان ماه میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در جلسه شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران ایران ـ مشهد که در دفتر معاون سیاسی و اجتماعی استاندارخراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران ـ مشهد امسال از پنجم آبان ماه مصادف با 13 ماه محرم در نمایشگاه بین‌المللی آغاز به کار خواهد کرد و تا 12 آبان ماه میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی هستیم.

وی ادامه داد : امسال به دلیل تقارن زمان برپایی نمایشگاه به دهه دوم محرم برنامه‌های ویژه‌ای درنظر گرفته شده است که کمیته خاصی تحت عنوان «کمیته محتوای عاشورایی» تشکیل شده و برنامه‌های متناسب با این ایام را پیگیری می‌کند.

سرابی ادامه داد : سال‌هاست که نمایشگاه بین‌المللی مشهد همکاری لازم را در برگزاری این نمایشگاه به صورت رایگان انجام داده‌اند که امید است امسال نیز مانند سنوات گذشته ستاد برگزاری این نمایشگاه را یاری کند چرا که تنها هزینه غرفه‌ها 70 میلیون تومان اعتبار را می‌طلبد که این در حالی که چنین نمایشگاهی در طول یک هفته حدود 500 میلیون تومان هزینه در بر دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از ارائه 700 میلیون تومان بن الکترونیک کتاب با تخفیف 20 درصدی در هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران ـ مشهد همچون سنوات گذشته خبر داد و افزود: بیش از 500 ناشر کشوری و استانی در این نمایشگاه حضور دارند و به ارائه آخرین کتب منتشر شده خواهند پرداخت.

وی از برگزاری دوازدهمین دوره انتخاب کتاب سال استان خراسان رضوی در این دوره از نمایشگاه خبر داد و با اشاره به ضرورت حضور پررنگ رسانه‌‎ها در نمایشگاه کتاب مشهد بیان کرد: تمامی تلاش خود را در این راستا می‌کنیم زیرا اعتقاد داریم بخشی از بار نمایشگاه مربوط به ابعاد اطلاع رسانی آن است و رسانه‌ها می‌توانند با حضور کیفی خود در کیفیت بخشی به نمایشگاه نیز ایفای نقش کنند.

در ادامه این جلسه یوسف امینی، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه افزود: این نمایشگاه مستمر و پایدار است چراکه هدف اصلی آن ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.

امینی با اشاره به اینکه 20 کمیته اجرایی، نظارتی و برنامه‌ریزی در این نمایشگاه فعال هستند، تصریح کرد: 10 بخش از جمله مذهبی، دانشگاهی، آموزشی، کودک و نوجوان، نشر الکترونیک، ادارات و نهادها، مشاوره، انتخاب کتاب سال، کتاب‌های خارجی، غرفه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این نمایشگاه تعریف شده است.

وی پیرامون جزئیات این نمایشگاه عنوان کرد: معرفی بهترین کتاب سال، شب‌های فرهنگی شهرستان‌ها، شب شعر عاشورایی، کافه کتاب، نمایشگاه بین‌المللی کاریکاتور و سایر موضوعات از جمله برنامه‌های مهم این نمایشگاه محسوب می‌شود.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تاکید کرد: حضور مدیران روابط عمومی دستگاه‌های مختلف در مراسم افتتاحیه و توزیع بن کتاب میان پرسنل هر دستگاه دولتی و غیردولتی می‌تواند از جمله برنامه‌هایی باشد که سبب افزایش میزان استقبال از این نمایشگاه شود.

در ادامه این جلسه، سید محسن صادقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: حضور 500 ناشر در این نمایشگاه از بزرگ‌ترین رخداد فرهنگی شرق کشور خبر می‌دهد و برگزاری 16 دوره گذشته آن نشان‌دهنده ظرفیت‌های فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه تمام کمیته‌ها در این نمایشگاه باید از نظر محتوایی فعال باشند، تصریح کرد: هماهنگی دستگاه‌های مختلف در این نمایشگاه باید به گونه‌ای باشد که انتظارات برآورده شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه مکاتبه‌های مختلفی پیرامون حمایت مالی در سطوح مختلف استانداری، شهرداری و سایر دستگاه‌ها باید انجام شود، افزود: تشکیل کمیته آموزش و پرورش همراه با شهرداری در توزیع بن کتاب و فراهم‌کردن امکانات لازم برای حضور دانش‌آموزان در قالب اردو ضروری است.

صادقی پیرامون برگزاری این نمایشگاه از ساعات صبح تا پایان شب در مشهد تاکید کرد: گرچه هنوز جلساتی با ناشران مبنی بر اطلاع از مخالفت آنها برای برگزاری نمایشگاه در ساعات صبح اجرایی نشده است اما در صورت خسته‌شدن آنها باید طوری برنامه‌ریزی شود که در دو شیفت امکان خدمت‌رسانی به بازدیدکنندگان فراهم شود.

وی خواستار تشکیل کمیته‌ای با عنوان نظارت و ارزیابی غرفه‌ها بر اساس ساز و کار مناسب هر کدام از این غرفه‌ها شد و بیان کرد: ستاد برگزاری این نمایشگاه گفت‌وگو با چند دانشگاه اصلی مشهد را برای ارائه تسهیلات به دانشجویان و اساتید در دستور کار خود قرار دهد.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار خراسان رضوی از کارگروهی که با حضور شش استان خراسان شمالی، جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان در این استانداری تشکیل شده است خبر داد و گفت: در صورت امکان می‌توان تسهیلات ویژه‌ای را برای حضور و استفاده این استان‌ها از هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران - مشهد فراهم کرد.

صادقی، توجه به عدالت اجتماعی در توزیع بن کتاب در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران ایران ـ مشهد را ضروری دانست و بیان کرد: در صورتی که به فرمانداران شهرستان‌های مختلف به ویژه آن دسته از شهرستان‌های نزدیک مشهد ابلاغ شود تا تسهیلات لازم برای حضور مردم در این نمایشگاه فراهم شود، آنها می‌توانند از این ظرفیت بزرگ فرهنگی استفاده کنند.

وی با تاکید بر استفاده تمام ظرفیت‌های مجازی و شهری در راستای تبلیغات مناسب برگزاری این نمایشگاه تصریح کرد: ارائه خدمات مناسب به غرفه‌داران و نحوه جانمایی غرفه‌ها از مهم‌ترین موضوعاتی است که در اجرایی شدن این نمایشگاه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یادآور می‌شود، در این جلسه از پوستر هفدهمین نمایشگاه ناشران ایران ـ مشهد رونمایی شد.پرتال کتابخانه و مركز اطلاع رساني موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری